Истрагата помогната од меѓународни експерти ќе ги даде сите одговори

СДСМ. / Фото: Слободен печат

СДСМ изразува почит кон одлуката на министерот за здравство Венко Филипче да поднесе оставка, како и кон таквите одлуки на заменикот министер за здравство и директорите на болницата во Тетово.

Од партијата очекуваат истрагата што надлежните институции ја спроведуваат во соработка со меѓународни експерти, да ги даде одговорите за сите прашања поврзани со трагичниот пожар во модуларната болница во Тетово.

Ефикасната и брза истрага ќе даде дополнителна потврда за капацитетноста на институциите и нивната професионална посветеност, се вели во соопштението од СДСМ. Оттаму додаваат дека ангажманот на врвните германски експерти за форензика треба да донесе дополнителна вредност во процесот на истрага.

Понудена оставка на Филипче: „Топката“ е во рацете на Заев

Видео на денот