Истрага против скопјанец кој во домот чувал кеса полна со марихуана

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 од Кривичниот законик.

-На 14 октомври, при претрес во домот на осомничениот 37-годишник во Драчево, полицијата пронашла опојна дрога – марихуана со вкупна нето маса од 51,61 грама, спакувана во 10 зипер вреќички и во една најлонска ќеса- стои во соопштението на ОЈО.

Надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор на осомниченото лице поради опасност од бегство и можност да го повтори делото.​

Прочитајте и...  Три лица барани со потерница спроведени во затвор

Поврзани вести

Осум дилери од Кавадарци се приведени, пронајдени се кокаин, хашиш и марихуана

Слободен печат

Автобус удри во жена близу трговски центар во Велес

Слободен печат

Шпански државјанин фатен со хероин

Слободен печат

Среде бел ден ограбена 80 годишна старица во нејзиниот дом

Слободен печат

Скопјанец обвинет за тешки кражби

Слободен печат

Тетовец крадел низ локални продавници, расчистени петнаесетина кражби

Слободен печат

Остави Коментар