Историското 421. „Олд Фирм“ дерби му припадна на Ренџерс (ВИДЕО)

Еден од најголемите светски фудбалски дерби натпревари, популарниот „Олд Фирм“ му припадна на Ренџерс.

Во 421. пресметка, Ренџерс како гостин го совлада Селтик со 0:2 во рамките на 11. коло од шкотската Премиер лига.

Сините од Глазгов релативно лесно дојдоа до победата, а олеснителна околност на тимот кој го предводи легендарниот капитен на Ливерпул, Стивен Џерард, беше податокот дека домашните настапија без половина тим поради коронавирус.

Двоен стрелец на наптреварот беше дефанзивецот Конор Голдсон, а головите ги постигна во деветтата и 54. минута.
По 421. дерби пресметка помеѓу двете екипи од Глазгов, Ренџерс сега има 162 победи, додека Селтик славел на 159 натпревар.

Прочитајте и...  Борусија Дортмунд конечно открива колку изнесува откупната клаузула за Халанд

Поврзани вести

Гвардиола ја означи првата мета во преодниот рок, и не е Меси

Слободен печат

Двојаковски нов кошаркар на Академија ФМП

Слободен печат

Борусија Дортмунд конечно открива колку изнесува откупната клаузула за Халанд

Слободен печат

По Жорге Мендеш, уште еден супер агент купува фудбалски клуб

Слободен печат

Навивачите во ограничен број се враќаат на стадионите во Англија

Слободен печат

Гечевски: Најважно ни е здравјето на Димитријевиќ

Слободен печат

Остави Коментар