Историска титула за Ешли Барти на Ролан Гарос

Ешли Барти е победничка на вториот годинешен Гран слем турнир, Ролан Гарос откако во финалето ја победи чешката тенисерка Маркета Вондрушова со убедливи 6:1,6:3.

Благодарение на триумфот на Ролан Гарос, од понеделник ќе го има најдобриот пласман во кариерата, ќе биде на втората позиција на ВТА ранг листата, веднаш зад Наоми Осака. Победата на Барти, значеше крај на постот долг дури 46 години, таа стана првата Австралијка по Маргарет Корт од 1973 година која победила на Ролан Гарос.

На 23-годишната Барти за триумфот и беа потребни 72 минути, а клучен момент за триумфот
беше односот во директните поени, Барти имаше дури 27 поени, додека Вондрушова само 10 поени.

Австралиската тенисерка само еднаш, во првиот сет при водство од 4:0 но таа направи дури три брејка што беше доволно за убедливи 6:1 во првиот сет.

Прочитајте и...  На денешен ден Панчев со историскиот гол во пенал рулетот и донесе европска титула на Црвена звезда (ВИДЕО)

Со доминантната игра продолжи и во вториот сет, немаше проблеми на свој сервис, додека во два наврати успеа да направи брејк со што дојде до првата Гран слем титула.

Прочитај повеќе

„Кралот“ Хаверц: Голгетер за историја во германскиот фудбал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвена звезда со „петарда“ до нова шампионска титула! (ВИДЕО)

Слободен печат

Се враќаат и навивачите на фудбалските стадиони

Слободен печат

Негативни тестовите на Академија Пандев и Борец

Слободен печат

Прекрасен гол на македонскиот репрезентативец Адеми за Динамо Загреб! (ВИДЕО)

Слободен печат

Обвинител бара затворска казна за Диего Коста

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гогов: Можеби ќе бидеме првиот второлигашки клуб во историјата кој ќе игра во Европа!

Слободен печат

Само еден играч имаше повеќе победи против Леброн, Џордан и Коби! (ВИДЕО)

Слободен печат

Аусилио: Јанг и Санчез се наши, Лаутаро може да го купите за 111 милиони евра!

Слободен печат

Националната пливачка федерација: Во најбрзо време да ги отворите базените!

Слободен печат

Интервју со Благојче Трајкоски: Силен Еурофарм Пелистер е добро за македонскиот ракомет!

Фидан Коминовски

Управниот одбор на ФФМ одлучи, сезоната продолжува без испаѓање од Првата лига и со баражи за вторите лиги

Слободен печат