ИСТОРИЈА: Хамилтон го собори рекордот на Шумахер!

Британецот на патеката Алгарве по 92. пат во својата кариера се најде на највисокот место на победничкиот пиедестал и стана возач со најголем број на победи во Формула 1. Хамилтон до рекордот дојде во својата 14. сезона, односно во 262. трка во кариерата и притоа славеше на 28. различни патеки. Претходниот рекорд во бројот на … Продолжи со читање ИСТОРИЈА: Хамилтон го собори рекордот на Шумахер!