Испукани ракети врз аеродромот во Триполи, откажани сите летови - Слободен печат

Испукани ракети врз аеродромот во Триполи, откажани сите летови

Аеродромот е повеќепати беше напаѓан од почетокот на офанзивата на силите лојални на генералот Калифа Хафтар, кои настојуваат да ја заземат либиската престолнина од силите на Владата на Националната согласност.

Единствениот функционален аеродром во Либија, меѓународниот аеродром во Триполи, денеска беше цел на ракетен напад и тоа на само еден ден пред средбата на шефовите на дипломатиите од регионот во Алжир, каде треба да разговараат за кризата.

Аеродромот Митига во Триполи беше принуден неколку часа да ги запре сите летови, откако врз него паднаа шест ракети „Град”.

Аеродромот е повеќепати беше напаѓан од почетокот на офанзивата на силите лојални на генералот Калифа Хафтар, кои настојуваат да ја заземат либиската престолнина од силите на Владата на Националната согласност.

Во последните неколку недели светските сили ги интензивираа напорите за изнаоѓање политичко решение на конфликтот, а соседен Алжир утре ќе биде најновата земја домаќин за разгледување на начините како до тоа да се дојде.

Прочитајте и...  Кинески весник тврди дека Си Џинпинг знаел за епидемијата на коронавирусот неколку недели пред јавноста

Министерството за надворешни работи на Алжир соопшти дека првите дипломати од Тунис, Египет, Судан, Чад, Нигер и Мали ќе се сретнат во Алжир да го придвижат „политичкото решение на кризата преку дијалог меѓу сите страни”.

Алжир, земја која остана неутрална по конфликтот во Либија, со овој свој сосед дели  граница долга приближно 1.000 километри. Либија е растресена од насилство откако во 2011 година востаниците, поддржани од НАТО, го соборија од власт Моамер ел Гадафи, кој потоа беше и убиен.

Средбата доаѓа по Самитот од минатата недела во Берлин, на кој светските лидери презедоа обврска да ги прекратат сите странски мешања во Либија и да поддржат ембарго за увоз на оружје како дел од поширокиот план за прекин на конфликтот.

Прочитајте и...  ХАКЕРИТЕ ЈА КОРИСТАТ ПАНИКАТА: Дигитален „коронавирус“ краде податоци од корисници на интернет

Прочитај повеќе

ЕДИ РАМА НЕ МОЖЕ ДА ЈА СОКРИЕ РАДОСТА: За Албанија собрани 1,15 милијарди евра

Слободен печат

ЕУ и додели на Албанија 100 милиони евра, Велика Британија милион фунти, а Шведска 5,6 милиони евра

Слободен печат

Николовски: Објавените докази од ПИ Мерките за „Рекет” доказ за вмешаност на власта

Слободен печат

ЗАСТРАШУВАЧКИ ПРОЦЕНКИ НА ОН: Половина милион луѓе во Лесото ќе гладуваат поради сушата

Слободен печат

КАМИОН ЛАДИЛНИК со 15 мигранти откриен на бугарска граница, уапсени двајца Грци

Слободен печат

Два авиони за евакуација слетаа во Калифорнија, 14 лица позитивни на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

2 × оне =

Прочитај повеќе

Извештајот на Европската комисија од 2 до 4 март

Слободен печат

Невада гласа за избор на демократски претседателски кандидат

Слободен печат

Во Франција секој ден има по 120 напади со нож или друго ладно оружје

Слободен печат

Македонија ќе донира шест милиони денари за обнова на Албанија

Слободен печат

Тачи: Косово ќе произведува мир, ќе биде фактор на стабилноста во регионот

Слободен печат

Хрватска и Австрија ќе донираат по еден милион, Грција 2,5 милони евра

Слободен печат