Исповед на легендарниот Бразилец за смртта на синот: Плачам, плачам, плачам…

Кафу со својот син Данило (30 години) и пријателите играше фудбал кога оддеднаш му се слоши на младото момче. Иако лекарите се обидуваа да го спасат, Данило почина од последиците на срцениот удар. Два месеци подоцна, поранешниот фудбалер на Милан и на бразилската репрезентација со кои ги освои сите титули, за прв пат зборуваше за трагедијата.

– Данило и јас бевме во иста екипа, а за време на паузата тој излезе додека јас продолжив да играм. Три минути подоцна видов дека нешто се случува покрај теренот. Го видов сопствениот син како лежи на тревата и ме фати паника бидејќи и во минатото имаше проблеми со срцето. Од брза опмош ни кажаа дека доаѓаат за 10 минути, по моравме со автомобил да го однесеме во болница бидејќи состајбата му се влошуваше. Докторите направија се за да го спасат неговиот живот. По еден и пол час борба, докторот ме повика, а јас му кажав: Не ми зборувајте ништо, знам се“. Тогаш почнав да плачам и да се молам Господ да не ми го зема детето – зборува Кафу за „Рекорд“.

Прочитајте и...  Барселона го издаде Меси, додека Јувентус му ги исполнува желбите на Роналдо

Поранешниот фудбалер зборуваше и за погребот.
– На никого не му посакувам да го погреба своето дете. На секој пет дена одам на неговиот гроб и сè уште не сфаќам што се случи. Сè уште не собрав сила и да влезам во неговата соба. Не можам да го опишам чувството додека фрлаш земја врз своето дете – низ солзи во очите зборува Кафу кој не може да се помири за загубата.
– Плачам, плачам и плачам. Солзите се единственото нешто што излегува од мене.

Прочитај повеќе

Барселона и Јувентус не завршија со бизнисот, подготвуваат нова спектакуларна замена

Слободен печат

Лазаров најави пензија: Оваа сезона ми е последна во кариерата

Слободен печат

Славната Ла Масија станува само мит, децата на Реал продадени за четири пати повеќе од тие на Барселона

Слободен печат

Ибрахимовиќ си заминува од Милан

Слободен печат

Билетите за Ролан Гарос наскоро во продажба

Слободен печат

Тешки зборови од екс француски фудбалер: Од кого се плаши Гризман, од полуаутистично џуџе од 150 сантиметри?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Валенсија се распаѓа, а ќерката на сопственикот ги понижи навивачите: Можеме да правиме што сакаме со клубот

Слободен печат

Петковиќ беше Марадона пред Марадона, и Меси пред Меси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Најдобриот стрелец во Супер лигата потпиша за Тинекс Пролет

Слободен печат

За пет дена се враќа фудбалот во Македонија

Слободен печат

Премногу случајности во еден гол: Фернандеш како Роналдо! (ВИДЕО)

Слободен печат

Новак и Јелена Ѓоковиќ негативни на коронавирус!

Слободен печат