Исполнети условите за одземање на концесијата за „Иловица” – Слободен печат
ВестиЕкономија

Исполнети условите за одземање на концесијата за „Иловица”

Од ова Министерство најавуваат дека се очекува во наредните седум дена да биде одземена концесијата на Еуромакс ресурсис.

Условите за одземање на концесијата на Еуромакс ресурсис за локалитетот „Иловица” се исполнети, сметаат од Министерството за економија.

Од ова Министерство најавуваат дека се очекува во наредните седум дена да биде одземена концесијата на Еуромакс ресурсис.

Министерството за економија на последната седница доби од Владата задолжение да ја испита правната исполнетост на барањето за добивање дозвола за експлоатација на минерална суровина – бакар и злато на Еуромакс ресурсис ДОО Скопје на локалитетот „Иловица”, Општина Босилово и Општина Ново Село и доколку не се исполнети правно-формалните аспекти да го одбие барањето на концесионерот.

Како што соопштија од владината прес – служба доколку се утврди дека не е исполнета правната обврска на барањето за добивање дозвола за експлоатација на минерална суровина – бакар и злато, на Еуромакс ресурсис ДОО Скопје, на локалитетот „Иловица”, Општина Босилово и Општина Ново Село, Министерството за економија еднострано да го раскине договорот за концесија со Еуромакс ресурсис Скопје, на локалитетот „Иловица”, Општина Босилово и Општина Ново Село.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close