6 C
Скопје

Исплатени 512,5 милиони денари субвенции за повеќе мерки

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска на 23.524 субјекти им исплати над 512,5 милиони денари субвенции.

Според директорот на Агенцијата, Никица Бачовски, сите кои стекнале право на користење финансиска поддршка, во еден ден и без селекција ги добиваат средствата кои им следуваат.

-Станува збор за исплата на следните мерки: директни плаќања по обработлива земјоделска површина за сите поледелски култури освен тутунот, и за оваа мерка исплатени се 411,5 милиони денари. На сметките на малите земјоделските стопанства кои се дефинирани според историски плаќања за претходните три години исплатени се 54,5 милиони денари, додека кај сите кои имаат заклани амортизирани несилии во регистриран кланичен капацитет исплатени се над 46 милиони денари, информира Бачовски.

Прочитајте и...  Лекарите ѝ се поклонија на девојката чие срце спаси живот

Агенцијата, нагласува директорот, како и досега ќе продолжи да биде партнер на земјоделците, а субвенциите ќе се исплаќаат согласно динамиката на нивната обработка од страна на службите.

Поврзани вести

Вучиќ: Србија ќе биде велесила во производството на вакцини

Слободен печат

Лекарот на Навални предупреди дека неговото здравје се влошува

Слободен печат

ВИДЕО: Пентагон потврди, објавената снимка со НЛО е вистинска

Слободен печат

Чешка протера 18 руски дипломати, обвинети се дека работеле за специјални служби

Слободен печат

Вучиќ за нон – пејперот на Јанша: Ниту сум видел мапа, ниту пак план – се залагам за постојните граници

Слободен печат

Веља Невоља и Месар во паника: Пронајдена ДНК трага од нивна жртва – мислеа дека ако „нема тело – нема дело“

Слободен печат

Остави Коментар