17 C
Скопје

Исламските екстремисти убија девет цивили во Мали

Исламистички екстремисти, во возила и вооружени со митралези, убија девет цивили во напади врз три села во централниот дел на Мали, соопштија денеска локалните власти.

Две групи ги нападнаа етничките села Догона – Гореј, Симиканда и Џамнати во регионот Мопти, што во последните неколку години се разурнувани од исламисти и меѓуетничкото насилство, соопштија официјалните лица, пренесоа британските медиуми.

Мулај Гвиндо, градоначалникот на Банкас, лоциран во близина на Гор и Симиканд, за нападите ги обвини истите екстремисти кои минатиот четврток убија осум лица во нападите на воена пошта и базата на жандармеријата.

Прочитајте и...  Заев: Концептот Отворено владино партнерство приднесе земјата да се трансформира од заробена држава во отворен и прогресивен пример

Поврзани вести

Ангелов оствари средба со синдикални претставници од КСОМ

Слободен печат

Алсат-М: Рашковски ќе гради хациенда од 800 квадрати во Побожје, а како инвеститори се заведени неговите деца

Слободен печат

Историски самит: Бајден и Путин сепак може да одржат состанок во трета држава

Слободен печат

Антикризните закони утре во Собранието на „брза ленда“

Весна Тодоровска

Вакцината „Спутник В“ наскоро ќе се произведува во Србија, Иран и Италија

Слободен печат

Франција ги прекина сите летови со Бразил

Слободен печат

Остави Коментар