Исламска држава изврши напад врз полиција во Пакистан

Исламска држава/ Фото: Профимедиа

Припадници на терористичката организација Исламска држава активирале експлозивна направа во просториите на пакистанската полиција во областа Бајаур, објави групата на социјалната мрежа Телеграм.

Во нападот се убиени двајца припадници на полицијата, соопшти Исламската држава.

Претходно 3 лица загинаа а 15 лица беа повредени во експлозија во џамија во областа Спин Гар во провинцијата Нангархар во источниот дел на Авганистан.

Пресметката меѓу талибанците и „Исламската држава“ продолжува- 3 загинати 15 повредени

Видео на денот