Исламска држава има нов лидер - Слободен печат

Исламска држава има нов лидер

Се смета за еден од главните идеолози.

Најозогласената терористичка група во светот, Исламска држава има нов лидер.

Амир Мухамед Абдул Рахман ал-Мавли ал-Салби е новиот наследник на Абу Бакр ал-Багдади, јавува Гардијан.

Ал-Салби е еден од основачите на Исламска држава и веќе водеше операции ширум светот.
Салби е именуван за нов лидер само неколку часа по убиството на Багдади. Станува збор за човек кој е роден во Ирак, а се образувал во Мосул, каде што дипломирал шеријатско право.

Се смета за еден од главните идеолози.

Пред убиството на Багдади, кое се случи во октомври минатата година, Соединетите Американски Држави понудија 5 милиони долари за убиство на Салби и уште двајца високи членови во терористичката група.

Прочитајте и...  Хрватска и Австрија ќе донираат по еден милион, Грција 2,5 милони евра

Прочитај повеќе

Спасовски: Нашите пријатели во Брисел ги делат со нас очекувањата за официјализирање на членството во НАТО

Слободен печат

Издадени осум сериозни предупредувања за поплави во Британија

Слободен печат

Милановиќ при заклетвата ја парафразирал култната белградска група ЕКВ

Слободен печат

Пешева од „Анима Мудни“: Стапката на усмртување на кучиња ќе биде висока (ВИДЕО)

Европската комисија го предупреди Зукерберг да ги регулира содржините во кои има омраза

Слободен печат

Втора пратка медицинска помош од Германија за Кина

Слободен печат

Остави Коментар

три + 14 =

Прочитај повеќе

Ќе се збогати ли политичката понуда во Македонија?

Слободен печат

Петровска го повика Чулев на ТВ дуел, вели постапката за чизмите ја водел Ѓоко Поповски

Слободен печат

Активисти кои шпионирале за САД осудени на затворски казни во Иран

Слободен печат

Долгите бради и шамиите се причина преку еден милион Ујгури да се апсат во Кина

Слободен печат

Златото достигна историски највисока вредност во однос на еврото

Слободен печат

Србија со електрични и хибридни автобуси и автомобили ќе го намалува загадувањето

МИА Агенција