Исламска држава има нов лидер

Се смета за еден од главните идеолози.

Најозогласената терористичка група во светот, Исламска држава има нов лидер.

Амир Мухамед Абдул Рахман ал-Мавли ал-Салби е новиот наследник на Абу Бакр ал-Багдади, јавува Гардијан.

Ал-Салби е еден од основачите на Исламска држава и веќе водеше операции ширум светот.
Салби е именуван за нов лидер само неколку часа по убиството на Багдади. Станува збор за човек кој е роден во Ирак, а се образувал во Мосул, каде што дипломирал шеријатско право.

Се смета за еден од главните идеолози.

Пред убиството на Багдади, кое се случи во октомври минатата година, Соединетите Американски Држави понудија 5 милиони долари за убиство на Салби и уште двајца високи членови во терористичката група.

Прочитајте и...  Културните институции ќе работат според Протоколот за организирање настани

Прочитај повеќе

Филипче: Кротката убавица Бојана како лавица го победи карциномот (ВИДЕО)

Слободен печат

Словенија: Се очекува 60 отсто од населението да се вакцинира кога ќе бидат достапни ковид вакцините

Слободен печат

Апел од шпанската Влада: Жителите на Мадрид да го ограничат движењето

Слободен печат

Голема акција на Европол и ФБИ: Уапсени 179 лица, запленет пола тон дрога и оружје

Слободен печат

Фејсбук и Инстаграм поради прописите ќе ја напуштат Европа?

Слободен печат

Ковид-тест наместо карантин за патниците пред меѓународните летови, бараат авиокомпаниите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Британија со нови рестриктивни мерки: Полициски час за рестораните, казни за неносење маски, свадби и погреби со ограничен број луѓе

Слободен печат

Расте бројот на заразени во Шведска, се размислува за нови мерки

Слободен печат

Се „крчка“ нов Кривичен законик, но и Закон за кривична постапка.

Лука Андреев

Макрон ја повика Русија да објасни за труењето на Навални, нема да толерира хемиско оружје

Слободен печат

Хашки обвинител: Ќе ги гониме оние кои ќе го откријат идентитетот на сведоците против ОВК

Слободен печат

Д-р Марковски: Потребно е владино тело од 4-5 доктори кое ќе носи одлуки за да излеземе од пандемијата

Слободен печат