Исајлоски: Секоја прволигашка минута треба да се искористи максимално

Играв против доста поискусни играчи, тоа е едно ново иксуство во кариерата – вели гостиварецот во редовите на МЗТ Скопје Уни Банка.

Оваа сезона Виктор Исајлоски направи сериозен исчекор кон она што се вика „сериозна кошарка“. Односно запиша доста солидна бројка на настапи и во прволигашка конкуренција.

Како играч на МЗТ Скопје Уни Банка, ја оправда довербата на стручниот тим на „металците“, да проба, да види и да одговори на барањата кои со себе ги носи ова повисоко ниво на натпреварување од она младинското.

Доби и најголем број на минути од тренерот Горан Крстевски, скоро 32 по натпревар. Беше еден од оние кои на 17. средби во Првата лига имаа(т) двоцифрен просек на реализирани поени, по 11.3 по натпревар. Беше и еден од најдобрите скокачи (просек по 4.3 по меч), и најдобар според бројот на освоени топки (по 1.7 по натпревар).

Прочитајте и...  Меси: Дуелите со Кристијано се посебни, се надевам дека ќе се опорави до среда!

Иако тимски и не помина според посакуваното (неговата екипа остана без победа во регуларниот дел), сепак сите овие бројки го тераат да размислува позитивно, дури и во време на прекин на сезоната.

За првпат Исајлоски почувствува како е да се игра сениорска кошарка..

За мене чувството беше одлично. Затоа што, пред сè, играв против доста искусни играчи. И затоа што со секој нов ден, секоја минута помината во игра, станував подобар и подобар, гледајќи ги и играјќи против нив – рече Исајлоски.

Воедно жали што пандемијата нема да се игра на Европското првенство..

За тоа жалам, пред се затоа што долго време чекавме да дојде тој момент. Да направиме што е можно поголем успех, и заедно сите да напредуваме и на репрезентативен план – додаде нашиот млад репрезентативец во интервјуто за сајтот на македонската кошаркарска федерација.

Прочитајте и...  Скок од едно место на репрезентацијата на ФИФА ранг листата

Поврзани вести

ФОТО: Му избега триумфот на Вардар, Порто се спаси во последните секунди!

Фидан Коминовски

Шест месеци затвор за Јовиќ: Поднесено обвинение против напаѓачот на Реал!

Слободен печат

Нов случај на коронавирус, целиот тим на Металург во изолација

Слободен печат

Наполи поразен на стартот од ЛЕ, пресврт на Рома (ВИДЕО)

Слободен печат

Јовановски: Доколку бидеме во прав состав, нашите шанси во Тбилиси ќе бидат и поголеми!

Фидан Коминовски

„Мистер“, ти благодариме: Марчело Липи ја заврши тренерската кариера!

Слободен печат

Остави Коментар