Ирвинг му го украде шоуто на Дурент, има луд предлог за Бруклин

Кајри Ирвинг/ фото: EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO

Ѕвездата на Бруклин нетс, Кевин Дурент, пред неколку дена му постави ултиматум на сопственикот на екипата, или ќе ги избрка тренерот Стив Неш и генералниот менаџер Шон Маркс, или тој ќе си замине, а денеска се огласи втората голема ѕвезда на екипата, Кајри Ирвинг со исто така лудо барање.

Сопственикот на Бруклин, Џозеф Цаи не одоговори на барањето на Дурент по што ѕвездата денеска побара да биде разменета во Бостон, а само неколку часа подоцна по објавата на Дурент се појави Кајри за да му го украде шоуто.

Имено, Ирвинг побара во новиот договор да се вметне клаузула според која тој нема да игра повеќе од 60 натпревари во регуларниот дел од сезоната, како и да не игра на натпреварите кои ќе се играат од ден на ден бидејќи смета дека тоа не е „хумано“.

Се очекува ова барање на Ирвинг да биде одбиено од управата на Бруклин која веќе бара заинтересирани екипи за да го размени ол-стар бекот. Како можна дестинација на Ирвинг се споменува Лос Анџелес Лејкерс кој во замена за него го нуди Расел Вестбрук.

Ирвинг минатата сезона пропушти поголем дел од сезоната бидејќи одбиваше да се вакцинира против коронавирусот.

Видео на денот