Ирските пабови пред банкрот

Пабовите во Ирска ќе видат затворени најмалку до август поради пандемијата со Ковид-19,  поради што на многу од нив им се заканува банкрот, а околу 50.000 лица ќе останат без работа.

Околу 7.200 пабови се затворени 2,5 месеци, а огромни количества пиво е складирано, а нема кој да го купи.

Сопствениците на пабовите секоја година набавуваат илјадници буриња пиво за традиционалниот ирски празник Денот на Свети Патрик, што се слави на 17 март.

Од пабовите во Ирска во државната каса се слеваат 2,4 милијради годишно.

Во Велика Британија пропаднале 40 милиони литри пиво, а на пиварницата Гинис поради здравствената криза и пропаднале околу 2450.000 буриња пиво.

Прочитајте и...  Филипче го искара Богдановиќ за свадбата во Грачаница: Политичарите треба да бидат пример

Поврзани вести

Армијата на Чешка започна да гради привремена полска болница во Прага (ВИДЕО)

Пензионерите излегоа на протест и контрапротест против Лукашенко (ФОТО+ВИДЕО)

Отворен памптрак велодром во вториот дел од Градскиот парк (ФОТО)

Слободен печат

СЗО со порака до властите: Ставајте ги контактите во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Таравари: Ако на локалните избори ДУИ коалицира со СДСМ, ние ќе коалицираме со ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Единаесет лица ја загубија битката со коронавирусот во Грција, 438 новозаразени

Слободен печат

Остави Коментар