15 C
Скопје

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Ирската комисија за заштита на податоци (ДПЦ) денеска соопшти дека почнала истрага против компанијата Фејсбук, откако беа објавени личните податоци на околу 533 милиони корисници на оваа социјална мрежа ширум светот.

Фејсбук минатата недела преку објава на блог соопшти дека „малициозни актери” ги добиле податоците пред септември 2019 година, користејќи ранливост во алатката за синхронизација на контактите на социјалната мрежа.

ДПЦ наведе дека, имајќи ги предвид информациите обезбедени од Фејсбук, смета оти една или повеќе одредби од Општата регулатива на ЕУ за заштита на податоците (ГПДР) и Законот за заштита на податоците од 2018 година „би можеле да бидат прекршени, и дека сега се кршат по прашањето на личните податоци на корисниците на Фејсбук”.

Фејсбук сè уште ја нема коментирано истрагата.

ДПЦ е водечки регулатор на Европската унија за Фејсбук, Епл, Гугл и други технолошки гиганти.

Поврзани вести

Нова скандалозна порно-група со слики и видеа: На Телеграм се појави „Перверзии на Балканот“

Слободен печат

Лајчак: Несомнено за Косово, успех во дијалогот значи да се стане земја кандидат за ЕУ

Слободен печат

Германија, Шпанија и Франција заедно ќе развијат нов борбен авион

Слободен печат

Регионален ковид-19 пресек: Мал пад на бројот на нови инфекции

Слободен печат

Бугарски брачен пар заврши зад решетки во Германија: Продавале новороденчиња во Грција

Слободен печат

Маск: Старлник услугата ја нарачаа половина милион луѓе

Слободен печат

Остави Коментар