Ирска почна истрага против Гугл

Во случај на прекршување на регулативата, регулаторот може да изрече казна до четири проценти од глобалните приходи или 20 милиони евра.

Ирски регулатор денеска објави дека започнал истрага за обработката на податоците за локациите што ги бара Гугл за корисниците на популарни услуги за пребарувачи.

„Целта на истрагата е да се утврди дали Гугл има валидна правна основа за обработка на податоците за локацијата на корисниците и дали ги исполнува обврските за транспарентност како контролор на податоци”, се вели во соопштението на Комесарот за заштита на податоците (ДПЦ).

Според европските регулативи, ирскиот регулатор е одговорен за голем број големи големи американски технолошки компании кои ја избраа Ирска за свој европски деловен штаб.

Во случај на прекршување на регулативата, регулаторот може да изрече казна до четири проценти од глобалните приходи или 20 милиони евра.

Прочитајте и...  Пржино денеска без вода

ДТЦ соопшти дека „примиле серија поплаки од повеќе организации за потрошувачи низ ЕУ, во кои се изразува загриженост во врска со Гугл за обработката на податоците за локацијата”.

Во мај, регулаторот ја започна својата прва истрага за обработка на податоците на корисниците на Гугл за рекламни цели. Тој во моментов спроведува повеќе од 20 големи истраги во мултинационални технолошки компании, вклучувајќи ги Твитер, Линкедин, Епл и Фејсбук.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат