17 C
Скопје

Ирецот Паскал Донахју избран за нов претседател на Еврогрупата

Донахју седнува на фотелјата во момент на длабока економска криза предизвикана од глобалната пандемија на коронавирус. 

Земјите членки на еврозоната, по два круга гласање, го избраа ирскиот кандидат  Паскал Донахју да го замени Португалецот Марио Сентено, на местото претседател на Еврогрупата.

Сентено ја потврди информацијата на неговиот Твитер налог вечерва.

Деветнаесетте министри за финансии на земјите членки на еврозоната гласаа во два круга вечерва за тројца кандидати: Ирецот Донахју, Шпанката Надиа Калвино и Луксембуржанецот Пјер Грамења.

Откако Грамења се откажа по првиот круг, мнозинството гласови отидоа кај Донахју и покрај поддршката што ја имаше Калвино од Франција и Германија.

Донахју седнува на фотелјата во момент на длабока економска криза предизвикана од глобалната пандемија на коронавирус. 

Прочитајте и...  Заев: Пописот ниту ќе даде некому право плус, ниту ќе одземе

Поврзани вести

Претседателот Пендаровски покровител на „2021 – Година во чест на Блаже Конески”

Слободен печат

Нови детали од апсењето на сопругата на Ел Чапо: Дали поранешната мисица намерно се предаде?

Слободен печат

Полициски кордон ги спречува демонстрантите да продолжат кон Судот и Владата

Михаило Донев

Мисајловски: Да ги тргнеме овие луѓе кои ја однесоа Македонија во бездна

Слободен печат

Шврговски: Казната за Мијалков е драконска, ќе се жалиме и за пресудата и за притворот

Слободен печат

Зендели: Нема проблем во владиното мнозинство, проблемот е во пратеничката група на ДУИ

Слободен печат

Остави Коментар