Ирците испаднаа, Данска и Швајцарија патуваат на ЕП (ВИДЕО)

Вечерва дознавме уште две репрезентации кои ќе играат на наредниот континентален собир, а тие дојдоа од квалификациската група „Д“. До стартот на осмото коло ниту една селекција сеуште немаше обезбедено настап на ЕП, а за првите две позиции се бореа три репрезентации.

Една од нив мораше да биде третопласирана, на крајот таа несреќа ја имаше Република Ирска која во својот Даблин одигра нерешено со Данска (1:1).

Данците поведоа со погодокот на Брејтвејт во 73. минута од средбата на „Авива“ стадионот. Ирците успеаја да дојдат до реми благодарение на голот на Доерти после асистенцијата на Стивенс (85`).

Швајцарија не остави ништо на случајот и ја обезбеди втората позиција откако ја оправда фаворитската улога кај Гибралтар (1:6).

Прочитајте и...  Референдум во Швајцарија за ограничување на бројот на граѓани од ЕУ

Па така, на конечната табела Швајцарија освои 17 бодови, пред Данска (16), Ирска на третото место со 13, Грузија четвртопласирана со осум, а без бодови заврши Гибралтар.

Италија со 10 победи од исто толку натпревари го освои врвот во квалификациската група „Ј“.

Со триумфот над Ерменија од дури 9:1 најавија дека „аѕурите“ предводени од селекторот Роберто Манчини ќе бидат едни од главните кандидати за титулата на европскиот шампионат наредната година.

Квалификации ЕП 2020

Резултати –

Гибралтар-Швајцарија 1:6
Грција-Финска 2:1
Р. Ирска-Данска 1:1
Италија-Ерменија 9:1
Лихтенштајн-Босна и Херцеговина 0:3
Малта-Норвешка 1:2
Шпанија-Романија 5:0
Шведска-Фарски Острови 3:0

Прочитај повеќе

Пет минути гледаа ВАР и направија грешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Навивачката група „Чкембари“ слави 35 години постоење! (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонецот ја освои и Севиља, Димитријевиќ и Хувентуд на врвот во Шпанија

Слободен печат

Надал загрижен пред „Ролан Гарос“: Ѓоковиќ е во право!

Слободен печат

Хамилтон в недела се израмнува со рекордот на Шумахер!?

Слободен печат

Пандев доби „конкуренција“ во нападот на Џенова!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ на „Ролан Гарос“ ќе атакува на 18 грен слем титула!

Слободен печат

Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Слободен печат

Нема ракомет во Првата лига, поради ковид-19 суспендирана и групата „Б“!

Слободен печат

Кајакарите Спасиќ, Златаров и Небиовски во Словенија на европскиот куп

Демант дека е направен пропуст на еден од головите на Националната арена!

Слободен печат

Лига куп: Тотенхем без борба си закажа дуел со Челси!

Слободен печат