Иранското обвинителство бара смртна казна за „американски шпиони“ - Слободен печат

Иранското обвинителство бара смртна казна за „американски шпиони“

Иранското обвинителство побара смртна казна за неколкумина уапсени, осомничени дека минатата година шпионирале за САД во воените и нуклеарните агенции.

Иран во август соопшти дека уапсил „десетици шпиони” во државните органи, од кои многумина имаат двојно државјанство.

Портпаролот на судот, Голамхосеин Есмаил, рече дека голем број осомничени кои биле уапсени пред помалку од една година би можеле да бидат осудени на смрт пред воените судови во Иран.

– Двајца осомничени кои не се воени лица добија долги затворски казни – додаде Есмаил.

Техеран во јуни соопшти дека погубил поранешен службеник на воздухопловната агенција при Министерството за одбрана под обвинение дека шпионирал за американската Централната разузнавачка агенција.

Прочитајте и...  Период на добри услови за зимско планинарење на Шар Планина

Прочитај повеќе

Коби пред смртта објави фотографија со семејството, и покажа кој му беше најголема поддршка

Слободен печат

Трамп реагираше за смрта на Коби: Ова е ужасна вест

Слободен печат

Последната порака на Коби Брајант

Слободен печат

На лизгалиште во Битола, со маски

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Македонците ја добија првата подршка од албанска партија за загарантирани места во албанскиот парламент за малцинствата

Слободен печат

Остави Коментар

two + six =

Прочитај повеќе

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел,во функција на донаторската конференција за Албанија

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба”

Слободен печат

НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Слободен печат