Ирански генерал доби санкции од САД

-Генералот Хасан Шавапор, е ставен во список на санкции за виза според секција 7031Ц од законот за санкции, изјави Хук на прес брифинг за новинарите.

САД денеска во рамките на својата „максимум притисок кампања” санкционираа водечки генерал на иранската Револуционарна гарда по разгонот на протестите во Иран, изјави Брајан Хук, специјален претставник на САД за Иран.

-Генералот Хасан Шавапор, е ставен во список на санкции за виза според секција 7031Ц од законот за санкции, изјави Хук на прес брифинг за новинарите.

Според него, генералот Шавапор извршил сериозни нарушувања на човековите права за време на протестите.

-Под негова команда лани во ноември во регионот Машар беше извршен масакр над 148 невини Иранци, изјави Хук. Додаде дека САД ја продолжуваат својата кампања на „максимален притисок врз Иран”.

-Колку повеќе Иран му се заканува на светот, толу повеќе ќе биде изолиран, изјави Хук.

Прочитајте и...  Попоски: Доаѓа Јакоб – со себе носи врнежи

Прочитај повеќе

Џеф Безос секогаш ги поставува овие три прашања кога вработува нови работници

Слободен печат

Прес-конференција на министерот Филипче (ВО ЖИВО)

Слободен печат

Србија: Почнува исплата на девизни заштеди на поранешните штедачи на СФРЈ

МИА Агенција

Романскиот претседател го назначи Читу за мандатор на преодната влада

Слободен печат

Путин прифати на 22 април да се гласа на референдумот за уставни измени

МИА Агенција

Стотина гости во хотел во Шпанија остануваат во изолација поради коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција