Ирански дрон нападна во близина на Киев- едно лице повредено

Фото: mia.mk

Едно лице е рането во напади извршени со беспилотно летало од иранско производство врз градот Бела Црква, стотина километри јужно од Киев, соопшти денеска регионалниот гувернер, Олексиј Кулеба.

Ова е прв напад извршен со дрон од типот „Шахед-136″ во таа област.

„Во текот на ноќта, непријателот изврши напади со беспилотни летала ‘Шахед-136’ врз Бела Црква”, објави Кулеба преку Телеграм.

Тој уште соопшти дека во нападите е рането најмалку едно лица, а оштетена е и инфраструктура.

Видео на денот