Иранките добија дозвола да одат на стадион

Иранската влада конечно попушти под притисоците на ФИФА и им дозволи на жените да присуствуват на фудбалски натпревари на репрезентацијата.

– На жените во Иран за првпат по 40 години ќе им биде дозволено да присуствуваат на натпревари од квалификациите за Светското првенство во фудбал. Жените на 10 октомври ќе можат да присуствуваат на стадионот Асади во Техеран и да го проследат квалификацискиот натпревар против Камбоџа. Со овој потег Иран ќе му покаже на светот дека жените не се дискриминирани – изјави заменик министерот за спорт, Џамшид Тагизадехех.

Во Иран, жените имаа забрана да присуствуваат на стадионите уште од 1981 година, кратко време по Исламската револуција од 1979 година. Објаснувањето беше дека жените не смеат да бидат изложени на френетичното навивање на мажите и на нивните „невкусни” коментари.

Прочитајте и...  Новак и одговори на мајката на кошаркарскиот Моцарт: Се надевам дека наскоро ќе се запознаеме

ФИФА и нејзиниот претседател Џани Инфантино, како една од целите за иднина им е искоренување на дискримацијата на стадионите и фудбалските терени, и поради тоа, неодамна апелираа до Иран да им дозволи на жените присуство на стадионите за време на квалификациите за СП 2022 година. Доколку Иран не попуштеше на притисоците од ФИФА, Иранската фудбалска федерација ќе беше казнета и репрезентацијата ќе беше исфрлена од квалификациите за СП 2022 година.

Прочитај повеќе

Лион со предност оди во Торино, Сити за пет минути го замолкна „Бернабеу“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓоковиќ: Шарапова имаше кариера со која може да се гордее! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нашите боксери тренираат во Србија пред олимпискиот турнир во Лондон!

Слободен печат

Првиот човек на косовскиот фудбал осуден на девет месеци затвор!

Слободен печат

Интер е незадоволен, Алексис Санчез се враќа во Јунајтед!?

Слободен печат

ЛЕ: Противниците на Интер со маски допатуваа во Милано! (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Челзи нуди 30 милиони евра плус Кепа за голманот на Атлетико

Слободен печат

Каков удар за Баерн, Левандовски мора на долга пауза! (ФОТО)

Слободен печат

Ѓоковиќ го елиминираше и Колшрајбер во Дубаи (ВИДЕО)

Слободен печат

Флорентино Перез со огромна понуда за Ван Дајк!? (ФОТО)

Слободен печат

Годишен форум на тренери во организација на ФФМ

Слободен печат

НЕВЕРОЈАТНА ПОНУДА: Арапите нудат 400 милиони фунти за борба помеѓу Џошуа и Фјури

Слободен печат