Иранец ја одби наредбата од властите, тие му пратија специјалци

Меѓународната џудо федерација соопшти дека заменик министерот за спорт на Иран, Давар Зани му наредил на Саид Молаеи намерно да загуби меч во раната фаза од Светското првенство кое се одржува во Јапонија, за да ја избегне борбата со Израелецот Саги Муки.

Молаеи веднаш откако ја одбил наредбата од Владата, бил информиран од претседателот на Иранскиот олимписки комитет, Реза Салехи Амири, кој го информирал дека припадници на специјалните безбедносни служби се наоѓаат во домот на неговите родители.

Саид Молаеи на СП во Јапонија дојде како светски шампион, а дуелот со Израелецот Муки беше предвиден за во финалето бидејќи и двајцата џудисти беа најдобро рангирани во категоријата.

Тој изјави дека му било наредено да се повлече пред прелиминирната борба со џудист од Русија, за да не изгледа дека го бојкотира противникот од Израел. Молаеи одби да ја послуша наредбата и продолжи да се натпреварува, но загуби во полуфиналето и не дојде до дуел со Муки кој на крајот го освои златниот медал, а својот конкурент од Иран го нарече вистинска спортска инспирација.

Прочитајте и...  Гасол на својот 40. роденден се дружеше со ќерките на Коби

– Јас сум натпреварувач.Но, живеам во земја каде законите тоа не ми го дозволуваат. Немаме избор, сите спортисти мора да ги почитуваат тие наредби – напиша Молаеи во соопштението до јавноста.

Меѓународната џудо федерација најави дека ќе му помогне на Иранецот кој се плаши да се врати во својата земја, да се подготвува за Олимписките игри во Токио идната година. Доколку Иран одбие да го пријави на Игрите, џудо федерацијата ќе го пеијави во тимот на спортисти бегалци.

Прочитај повеќе

Македонија против Грција, Исланд и Литванија во мундијалските претквалификации

Слободен печат

Гризман и следната сезона ќе игра за Барселона!

Слободен печат

Враќање на големиот шампион – Алонсо официјално во Рено!

Слободен печат

Челси фаворит за Хаверц, но 100 милиони евра се премногу!

Слободен печат

Сениорките ги дознаваат ривалите на патот кон СП 2021

Слободен печат

Елмас ќе потпише нов договор со Наполи!?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ: Како лов на вештерки, мора некое големо име да биде главниот виновник!

Слободен печат

Потегот на Димитријевиќ во Топ 3 најдобри во шпанската „Ендеса“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Русевски избркан од клубот после 30 години верност на македонскиот тенис!

Слободен печат

Силвио Берлускони го „мерка“ Несторовски!?

Слободен печат

Ибра: Доколку од првиот ден играв за Милан, ќе бевме шампиони!

Слободен печат

Трката за титулата сè уште е отворена: Јувентус не го искористи подарокот од Лацио (ВИДЕО)

Слободен печат