Иран затвори весник кој ја истражуваше вистината за бројот на заразени и мртви од ковид-19

Иран денеска затвори весник кој објавувал наводи на експерти дека официјалните бројки на заразени и починати од ковид -19 претставуваат само пет отсто од вистинскиот биланс.

Главниот уредник на весникот Џахане Санат, Мохамед Реза Сади ова го потврди за официјалната иранска новинска агенција ИРНА.

Весникот основан 2004 година објави вчера изјава од епидемиолог дека бројот на смртни случаи и заразени од коронавирус е 20 пати поголем од официјалните бројки кои ги објавува тамошното Министерство за здравство.

Епидемиологот исто така наведува дека првиот случај е откриен месец дена пред официјално објавениот прв случај на зараза на 19 февруари.

Ситуацијата е прикривана, како што за Џахане Санат рекол, поради одбележувањето на годишнината од Исламската револуција од 1979 и парламентарните избори.

„Властите ги прикриваа информациите од политички и безбедносни причини“, рече епидемиологот.

Во вчерашната изјава тој го критикуваше недостигот на тестирање и предупреди за нов бран инфекции следниот месец поради приемните испити на факултетите и шиитските празници.

Иранското министерство за здравство досега пријави речиси 330.000 случаи на зараза и 18.616 смртни случаи, вклучувајќи и 189 смртни случаи во последните 24 часа.
Иранските власти од почетокот на епидемијата беа критикувани поради поблагите мерки за спречување на заразата во однос на другите држави во регионот.
На Блискиот исток Иран засега е најпогодена држава.
Извор: Агенција Бета.рс
Прочитајте и...  АНАЛИЗА: Кој би победил во војната меѓу Азербејџан и Ерменија?

Прочитај повеќе

Замениче, ви се брза на кафе во Приштина?

Следете ја во живо доцна ноќва првата претседателска дебата меѓу Трамп и Бајден

Слободен печат

Песков: Русија е подготвена со ЕУ да го разјасни „случајот Навални”

Маријана Митровска

Макрон жестоко се бори парламентот да не заседава само во Брисел

Слободен печат

Хрватска регистрираше 135 новозаразени со ковид-19

Слободен печат

Бес во Индија по смртта на тинејџерка која беше групно силувана

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови санкции од Канада и Британија против Лукашенко

Слободен печат

Мицкоски слави роденден, соработниците го изненадија со торта (ФОТО)

Маријана Митровска

Србија 65 новозаболени од Ковид-19, еден починат

Слободен печат

Среде криза заминува медицински персонал- Главната сестра на Инфективна и две други си дадоа откази

Маријана Митровска

Рускиот историчар Дмитријев осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Слободен печат

Нови рестрикции во Германија, на приватни собири до 25 лица

Маријана Митровска