ИРАН ЗА СМЕНАТА НА БОЛТОН: Ова е неуспех на стратегијата за максимален притисок на САД врз Техеран

Советникот на иранскиот претседател Хасан Рохани, оцени дека тоа што американскиот претседател Доналд Трамп го отпуштил советникот за национална безбедност Џон Болтон, претставува неуспех на „стратегијата за максимален притисок“ на Вашингтон против Техеран.

„Маргинализацијата и на крај елиминацијата на Болтон не е случајност туку одлучувачки показател за неуспехот на американската стратегија на максимален притисок пред конструктивниот отпор на Иран“, напиша Хесамедин Асхена на Твитер, пренесува Ројтерс.

Агенцијата потсетува дека специјалниот американски претставник за Иран, Брајан Хук, минатата недела рече дека Иран очекува нови санкции и дека  САД се посветени на својата кампања за вршење „максимален притисок“.

Портпаролот на иранската влада Али Рабиеи напишал на Твитер дека со замнување на „најголемиот заговорник за војна и економски тероризам“, Белата куќа полесно ќе ја разбере реалноста на Иран.

Прочитајте и...  Грипот ги изненади здравствените власти, мерки за заштита сè уште нема

– Џон Болтон пред неколку месеци вети дека Иран нема да потрае ни три месеци. Ние сме уште тука, а тој си замина – изјави Рабиеи.

Прочитај повеќе

Груби: Зошто се објавуваат „бомби“ само за Ахмети, а не и за Заев и Мицкоски?

Слободен печат

Поради Брегзит се повеќе странски компании отворат претставништва во Холандија

Слободен печат

Италијански авион ќе тргне по државјаните на ЕУ кои се во карантин на крузерот „Дајмонд Принцес”

Слободен печат

Боја и летоци врз солунската Митрополија, анархистичка група презеде одговорност (ВИДЕО)

Слободен печат

Хрватскиот јавен обвинител кој тврдеше дека е масон поднесе оставка

Слободен печат

Николовски: Наќе Чулев дојде во МВР и веднаш имаме акција против дрога, тоа е разликата

Слободен печат

Остави Коментар

11 + три =

Прочитај повеќе

Шекеринска до Николовски: Имавте ли контакти со Груевски откако беше правосилна пресудата?

Слободен печат

Закрепнува лицето кое прво заболе од коронавирус во Египет

Слободен печат

Загинаа две жени откако нивното возило паднало од траект во близина на Мајами (ВИДЕО)

Слободен печат

Стејт департментот го осуди протерувањето на тројца американски новинари од Кина

Слободен печат

Род Благоевиќ му се заблагодари на Трамп за помилувањето (ВИДЕО)

Слободен печат

По осум години прв комерцијален лет меѓу Дамаск и Алепо

Слободен печат