„Иран во Европа“: Предупредување за Србија ако не го прифати планот за Косово

Фото: Александар Вучиќ / Инстаграм

Членови на Европскиот парламент им кажале на своите колеги во српскиот законодавен дом што може да се случи доколку Србија не биде конструктивна во постигнувањето конечен сеопфатен договор со Косово, пишува „Н1“.

„Доколку не се прифати договорот, Србија нема да биде остров, туку Иран во Европа“, ги пренесува неименуван пратеник во српскиот Парламент зборовите на неговиот европски колега“, според „Н1“.

Тој додава дека европратениците велат дека на претседателот на Србија на средбата со претставниците на меѓународната „петорка“ на 20 јануари му било кажано дека влезот на Србија во ЕУ може да се постигне во 2030 година и дека овој пакет треба да важи за сите земји од Западен Балкан.

Делегација на Европскиот парламент за меѓупартиски дијалог, предводена од европратениците Владимир Билчик и Матјаж Немец, престојува во посета на Србија. Во текот на утрото тие разговарале со пратеници во српскиот парламент, а попладнето се сретнаа со српскиот претседател Александар Вучиќ, кој на социјалните мрежи напиша дека со двајцата европски парламентарци имале „искрена размена на мислења околу натамошниот напредок на евроинтегративниот процес на Србија“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот