Иран тврди дека соборил американски шпионски дрон во јужниот дел на земјата - Слободен печат

Иран тврди дека соборил американски шпионски дрон во јужниот дел на земјата

Kорпусoт на Гардата на исламската револуција соопшти дека соборил американски шпионски дрон „Глобален Хоук” во јужниот дел на Иран.

Во соопштението се вели дека инцидентот се случил во областа Куха Мубарак, во провинцијата Хормозган, откако беспилотното летало влегло во воздушниот простор на Иран.

Претставник на Централната команда на вооружените сили на САД, сепак, негираше дека денеска американските беспилотни летала летале над оваа исламска република.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео претходно лично го предупреди Техеран дека ќе има последици ако загинат американски војници. Тој рече дека секое дејство на Техеран или неговите сојузници кои би можело да доведе до смрт на најмалку еден американски војник – ќе доведе до одмазда.

САД минатата недела го обвинија Иран за напад врз два танкера за нафта во Оманскиот Залив. Американската војска објави снимка со која се гледа напад на Иран, на која ирански сили отстрануваат неексплодирана мина од еден од танкерите.Иран ги негираше обвинувањата за неговата улога во инцидентот.

Прочитај повеќе

Најмалку 31 лице го загуби животот во земјотресот во Турција

Слободен печат

Досега во Кина починаа 56 лица од коронавирусот

Слободен печат

Повредени полицајци и граѓани во немилиот настан во Подгорица

Слободен печат

Мираковски: Одржувањето на системите за мониторинг на аерозагадувањето треба да биде императив за државата

МИА

Над 30 лица го загубија животот во поплавите во Бразил

Слободен печат

Утрово десетти најзагаден град во светот е Скопје

Слободен печат

Остави Коментар

ten + 19 =

Прочитај повеќе

Без струја утре и задутре ќе бидат повеќе делови на Скопје

Слободен печат

Во Канада потврден прв случај на коронавирус

Слободен печат

Делницата Подмоље-Мислешево затворена за сообраќај

Слободен печат

Имотот на Маск во Тесла се зголеми за 1.7 милијарди долари

Слободен печат

Променливо облачно, од утре дожд и снег

Слободен печат