Иран се подготвува да лансира сателит во вселената - Слободен печат

Иран се подготвува да лансира сателит во вселената

Иран веројатно се подготвува за уште едно лансирање на сателит по двата неуспешни обида да лансира сателит во орбитата, кои ги изврши и покрај обвинувањата од САД дека таа програма им помага во развој на балистички ракети.

Сателитските снимки направени овој месец од вселенскиот центар Имам Хомеини во покраината Семнан, покажуваат зголемена активност во тоа место, во момент кога се зајакнати тензиите меѓу Вашингтон и Техеран поради пропаѓањето на нуклеарниот договор меѓу Иран и светските сили. Вселенскиот центар е оддалечен околу 240 километри југоисточно од Техеран.

Според некои западни медиуми, новиот обид за лансирање на сателитот се очекува пред крајот на оваа година.

Прочитај повеќе

Бил Гејтс: Моите милијарди покажуваат дека економијата не е фер

Слободен Печат

Напад на Хутите во Јемен, 40 мртви

Слободен Печат

„Женскиот марш“ во Вашингтон со критики кон политиките на Трамп

Слободен Печат

Македонци носеле нерегулиран отпад во Бугарија – сопствениците на компанијатa негираат

Слободен Печат

Над 160 повредени во протестите во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам 2020

Алек Стојковски

Остави Коментар

twenty + thirteen =

Прочитај повеќе

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Слободен Печат

Приведен новинар кој ја откри локацијата на Макрон

Слободен Печат

Јапонија воведува задолжително спиење на работното место

Слободен Печат

Голема снежна бура во Канада: Затворен аеродромот во Њуфаундленд, илјадници луѓе останаа без струја (ВИДЕО)

Слободен Печат

Солзавецот и водените топови се недоволни: Либанскиот претседател бара војската да ги растера демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Наезда на скакулци во Африка, најголема во последните 25 години

Слободен Печат