Иран: САД можеби по грешка собориле сопствен дрон - Слободен печат

Иран: САД можеби по грешка собориле сопствен дрон

Утрово претседателот Доналд Трамп изјави дека САД срушил дрон на Иран, кај Ормутскиот Теснец, но таа информација веднаш беше демантирана, а сега од Иран велат и дека САД по грешка веројатно срушиле сопствен дрон.

– САД можеби урнале еден од нивните дронови над Ормутскиот Теснец –  објави денеска помошникот на иранскиот министер за надворешни работи, Абас Арагчи, негирајќи дека американските сили собориле иранско беспилотно летало.

„Мислам дека американскиот воен брод ‘Боксер’ урнал еден од своите дронови“, напиша тој на својот профил на „Твитер“ на англиски јазик, мислејќи на инцидентот во кој, според зборoвите на американскиот претседател, Доналд Трамп, американски брод во четвртокот урнал беспилотно летало на Иран.

„Ние не сме загубиле ниту еден дрон на Ормуткиот Теснец, или пак било што друго“, додаде Арагчи.

Американскиот претседател Трамп вчера објави дека САД собориле иранско беспилотно летало над Ормушкиот теснец бидејќи опасно се приближило кон американски брод.

Прочитај повеќе

Бил Гејтс: Моите милијарди покажуваат дека економијата не е фер

Слободен Печат

Напад на Хутите во Јемен, 40 мртви

Слободен Печат

„Женскиот марш“ во Вашингтон со критики кон политиките на Трамп

Слободен Печат

Македонци носеле нерегулиран отпад во Бугарија – сопствениците на компанијатa негираат

Слободен Печат

Над 160 повредени во протестите во Бејрут (ВИДЕО)

Слободен Печат

Академик Георги Старделов ја доби Светската награда за хуманизам 2020

Алек Стојковски

Остави Коментар

12 + 5 =

Прочитај повеќе

Силен земјотрес ја погоди Индонезија

Слободен Печат

Приведен новинар кој ја откри локацијата на Макрон

Слободен Печат

Јапонија воведува задолжително спиење на работното место

Слободен Печат

Голема снежна бура во Канада: Затворен аеродромот во Њуфаундленд, илјадници луѓе останаа без струја (ВИДЕО)

Слободен Печат

Солзавецот и водените топови се недоволни: Либанскиот претседател бара војската да ги растера демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен Печат

Наезда на скакулци во Африка, најголема во последните 25 години

Слободен Печат