Иран: Преговори со САД можат да се спроведат доколку има реални резултати

Преговори меѓу Иран и САД би биле можни ако агендата обезбеди конкретни резултати, но Вашингтон не бара дијалог, изјави портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Абас Мусави.

Американскиот претседател Доналд Трамп вели дека е подготвен да преговара со Исламската Република Иран.

-Дијалог и преговори може да се спроведат кога имаме некаков дневен ред и кога можеме да оствариме реални и практични резултати со тоа, рече Мусави.

Сепак, тој истакна дека Вашингтон не сака разговори и не бара дијалог.

Прочитајте и...  „Од Солун до Загреб" – грчка иницијатива за заедничка иднина на балканските земји и Европа

Прочитај повеќе

Заев: Снимките на Милошоски покажуваат зошто беше важно носењето на Законот за ЈО

Слободен печат

На Голак одбележана 76 годишнината од Февруарскиот поход

МИА

Во Италија над 100 случаи на заболени од новиот коронавирус

Слободен печат

Регионална конференција во Битола за погранична соработка и зближување на младите

МИА

Центро Унион прослави јубилеј: 30 години трговија за најдобрите

Слободен печат

Османи: ДУИ реализираше внатрешен ветинг

Слободен печат

Остави Коментар

петнаесет + 12 =

Прочитај повеќе

Во сообраќајка во Албанија загинаа двајца сириски имигранти, а осуммина се повредени

Слободен печат

Граѓански протест во Кочани против загадувањето на воздухот од фабриката за хартија

МИА

Вирусот ја „потопи“ француската економија: Пад на бројот на туристи 30-40 проценти

Слободен печат

Вучиќ: Годинава понуда во врска со Косово која Србија нема да смее да ја прифати

Слободен печат

Додека индустријата бара машински инженери и технолози, младите запишуваат општествени науки, потребно кариерно насочување уште во основно

МИА

Сезона на грип во САД: Најмалку 105 деца починати, над 29 милиони инфицирани

Слободен печат