Иран ослободи руска новинарка уапсена минатата недела

Иран ја ослободи руската новинарка Јулија Јужик, која беше уапсена минатата недела, соопшти денеска Амбасадата на Русија во Техеран.

„Како резултат на здружените напори на руското Министерство за надворешни работи и Амбасадата во Техеран, иранската страна одлучи да ја ослободи руската државјанка Јулија Јужик“, се посочува во соопштението на Амбасадата на Русија во Техеран.

Јужик денеска треба да се врати во Москва, а во Техеран престојуваше од 1 октомври.

Таа тврдеше дека е приведена под сомнение за шпионажа, а Техеран демантираше и нагласи дека Јужик е осомничена за кршење на законот за визи.

Поранешниот сопруг на руската новинарска Борис Војцеховски претходно на Фејсбук објави дека Јулија го повикала од притвор, наведувајќи дека се соочува со обвинение дека шпионирала во корист на Израел.

Прочитајте и...  Филипче: Вториот бран сметаме дека ќе трае многу кратко, вирулентноста значително слабее (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат

Жената од Дебар со Ковид, синоќа била на Клиника за неврологија, по што 11 доктори, болничари и сестри се во изолација

Николовски прашува дали со Мицковски седеле Ален Зекиров и поранешен шеф на УБК

Слободен печат

Нагло скокна бројот на новозаразени лица со ковид -19 во Србија

Слободен печат

Извршни директори во индустријата за здравствена заштита во САД со плати повисоки од самите истражување за заразни болести

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Јанушев: Короната од Скопје Заев и СДСМ вчера ја испратија да прошета низ цела Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат

Македонските аеродроми загубија половина милион патници

Слободен печат

Илир Мета: Соживотот меѓу Албанците и Србите е во интерес на мирот, стабилноста и европската перспектива на регионот

Слободен печат

Ердоган го послуша народот- нема полициски час за време на викендот

Слободен печат

Жителите на „Жданец” и „Трнодол” вечерва без вода

Слободен печат

Министерство за здравство демантира дека Филипче прикрил 20- тина случаи со ковид-19

Слободен печат