-5 C
Скопје

Иран нуди 80.000 долари за семејствата на загинатите во падот на украинскиот авион, Зеленски ќе бара повеќе

Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека Киев не е задоволен со висината на компензацијата која Иран ја понудиле на семејствата на државјаните од Украина, загинати во падот на патничкиот авион во близина на Техеран, и дека ќе бара повисока отштета.

– Иранската страна веднаш понуди 80.000 долари по семејство, што е навистина малку. Ќе бараме повисока сума – рече Зеленски за украинскиот телевизиски канал 1+1.

Зеленски напомена дека Украина и понатаму го чека Иран да ги испрати црните кутии од „боингот 737“, кој беше срушен на 8 јануари набрзо по полетувањето од Техеран.

Иранската војска призна дека по грешка го урнала украинскиот патнички авион, несреќа во која загинаа сите 176 патници и членови на екипажот, вклучувајќи 11 државјани на Украина.

Прочитајте и...  Во Вашингтон уапсено лице со оружје и лажна пропусница за инаугурацијата на Бајден

Поврзани вести

Шокантно сведоштво на српската ѕвезда: Повеќепати ме силуваше познатиот сопственик на угледното училиште Мирослав Мика Алексиќ, има и други жртви

СП.

Општина Центар собира предлози за име на новиот Младински центар

МИА Агенција

Во Вашингтон уапсено лице со оружје и лажна пропусница за инаугурацијата на Бајден

МИА Агенција

За 71 отсто намален бројот на патници од аеродромите во Скопје и Охрид

МИА Агенција

Петти ден по ред во Бразил над 1.000 умрени дневно од ковид-19

МИА Агенција

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

МИА Агенција

Остави Коментар