Иран: Надминуваме лимит на збогатен ураниум

Иран ќе ги надмине лимитите на ниско збогатен ураниум утврдени со нуклеарниот договор во 2015 година, освен ако Британија, Франција и Германија не преземат практични чекори за зачувување на договорот, нагласи иранскиот амбасадор во ОН, Маџид Тахт Раванчи.

На седницата на Советот за безбедност на ОН, тој рече дека трите земји, како и САД, кои се повлекоа од договорот, ќе мора да ја прифатат целосната одговорност за сите можни последици, освен ако не преземат сериозни чекори.

Велика Британија, Франција, Германија и три други земји-членки на ЕУ силно го повикаа Иран да го почитува договорот и „да се воздржи од чекори што би можеле да доведат до ескалација”.

На 17 јуни, Техеран објави дека ќе ја премине границата од 300 килограми ниско збогатен ураниум и неодамна за четири пати ја зголеми својата продукција. Раванчи додаде дека „американската економска војна” практично предизвикала нуклеарниот договор да го почитува само една страна.

Прочитајте и...  Општина Дебар со апел до граѓаните строго да ги почитуваат препораките и правилата на однесување

Прочитај повеќе

Европските берзи бележат раст

Слободен печат

Над 144 илјади заразени со Ковид-19 во Африка

Слободен печат

Грција ќе ги покрива трошочите за карантин од Ковид – 19 на туристите

Слободен печат

Белгискиот принц позитивен на Ковид-19: Се заразил на забава во Шпанија во време на карантин

Слободен печат

Цукерберг со предлог до Трамп: „Олади малку“

Слободен печат

Директорот на „Службен весник” во самоизолација, бил во контакт со Лукаревска

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Емирати Ерлајнс“ очекува враќање во нормала до 2024 година

Слободен печат

Флојд бил тепан и на задното седиште од полицискиот автомобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Седум лица починаа, од 727 тестирања регистрирани 89 нови случаи на Ковид-19

Слободен печат

Страшна сообраќајка во Непал: 12 мртви, повеќе од 20 повредени

Слободен печат

Мухамед Зекири: Не сум бил на ниту еден ифтар

ДИК ги почна подготовките за избори