-5 C
Скопје

Иран ќе ги испрати во Киев црните кутии од срушениот украински авион

Иранските власти исто така се подготвени за тоа експерти од Франција, Канада и САД да ги испитаат податоците од црната кутија, јави агенцијата „Тасним“.

Иран одлучи дека на Украина ќе ѝ ги испрати црните кутии од авионот кој по грешка го срушија претходно овој месец, информираше денес новинската агенција „Тасним“.

Иранските власти исто така се подготвени за тоа експерти од Франција, Канада и САД да ги испитаат податоците од црната кутија, јави агенцијата.

Во падот на авионот на 8 јануари загинаа сите 176 лица кои се наоѓаа во леталото.

– Со помош на експертското знаење од Франција, Канада и САД, ќе се обидеме податоците од црните кутии да ги анализираме во Киев – рече надлежното лице за иранската истрага Хасан Резаифар.

Тој додаде дека „ако овој обид не успее, кутиите ќе бидат испратени во Франција“.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Власта со однапред договорени бројки фингира попис

Поврзани вести

Бројот на жртви од земјотресот во Индонезија се зголеми на 56

МИА Агенција

Во Јакутија повторно измерени -47 степени Целзиусови

МИА Агенција

Си-Ен-Ен: Бајден на првиот работен ден ќе смени серија лоши или неостварливи одлуки на администрацијата на Трамп

МИА Агенција

Шпанската крајбрежна стража кај Канарските острови спасила 34 мигранти, едно дете настрадало

МИА Агенција

Минусни температури во цела држава, на Попова Шапка -16 степени

МИА Агенција

За последните шест недели во светот од ковид-19 умреле половина милион луѓе

МИА Агенција

Остави Коментар