Иран ја предупреди Велика Британија на можноста од ескалација на тензиите во Заливот

Иранскиот амбасадор во Велика Британија, Хамид Бединеџад, предупреди на можноста од ескалација на тензиите во Заливот бидејќи британските официјални претставници одбиваат да ја исклучат можноста од воведување санкции кон Техеран, како одговор на тоа што Иран заплени британски танкер со нафта во Ормутскиот теснец.

Велика Британија претходно запленетиот танкер во Ормутскиот теснец го нарече „непријателски чин”.

Бединеџад на Твитер објави дека „ Британија мора да ги смири оние политички сили кои сакаат ескалација на тензиите, многу поголема од прашањето на запленувањето на танкерот”,  како и дека „моментумот во регионот е многу опасен и чуствителен” и дека „Иран е подготвен на различни сценарија”, јавија британските меидуми.

Британскиот министер за одбрана Тобијас Елвуд не ја исклучува можноста од воведување санкции кон Техеран.

Прочитајте и...  Ердоган: Дијалогот е единствено решение за спорот во Медитеранот

-Сега мораме да се погрижиме да го решиме прашањето на запленетиот брод  и да овозможиме бродовите под британско знаме безбедно да пловат во овие води”, рече Елвуд за „скај њуз”.

Тој додаде дека се разгледуваат различни одговори кон Техеран , меѓу кои се и санкциите и дека Лондон за тоа ќе разговара со сојузниците.

Британскиот шеф на дипломатијата Џереми Хант синоќа во телефонски разговор со својот ирански колега Мохамед Џавад Зариф изрази „екстремна разочараност” заради запленувањето на танкерот со нафта во Ормутскиот теснец, додека Зарафи му пренел дека танкерот ги прекршил поморските правила и дека мора да мине предвидениот правен процес.

Иранската Револуционерна гарда во петокот го пресретна и заплени танкерот „Стена имперо”, додека на него се наоѓаа 23 членови на екипажот, а во меѓувреме Иран сооошти дека сите морнари се добри.

Прочитајте и...  Тито Петковски: ДУИ сака да го делегимитира Заев

Прочитај повеќе

Сончево и топло со мала до умерена облачност

МИА Агенција

Бројот на заболени во Полска надмина 54 илјади, во еден ден уште 811 заразени

Слободен печат

Ракетен напад во Ирак: Три ракети паднаа во американска воена база

Слободен печат

Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Слободен печат

Бразил заинтересиран за руската вакцина, но бара повеќе информации

Слободен печат

ОН го поздрави договорот меѓу Израел и ОАЕ, Иран го оквалификува како срамен

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Денеска во САД 1.500 починати и над 56 илјади новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Москва предупреди за прераспоредувањето на американските трупи во Европа

Слободен печат

Амбасадите на Белорусија во Москва и Киев под опсада: Најмалку шест лица уапсени (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп објави бизарен спот против Бајден, алудира дека е педофил (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Албанија за 10 дена – 1.714 новозаразени со Ковид-19

МИА Агенција

Помпео во Виена, правата средба закажана со Курц

Слободен печат