Иран именуваше жена за амбасадор во Данска

Таа е една од триесетте нови ирански амбасадори кои беа на состанок со иранскиот претседател Хасан Рохани, соопшти Министерството за надворешни работи во Техеран.

Иран именуваше жена на амбасадорското место во Данска, изјави потпретседателката на иранската влада задолжена за женското и семејното право, а пренесе хрватски „Индекс“.

– Присутноста на жените во дипломатијата се смета за предност за земјата – напиша на Твитер Масуме Ебтекар.

Афсане Надипоур, која треба да го води иранската амбасада во Копенхаген, претходно долга низа на години работела во иранското Министерство за надворешни работи. Исто така работела и во иранската амбасада во Токио, а неодамна беше и портпарол на министерот.

Прочитајте и...  Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денес?

Таа е една од триесетте нови ирански амбасадори кои беа на состанок со иранскиот претседател Хасан Рохани, соопшти Министерството за надворешни работи во Техеран.

Данското МНР рече дека се уште не е одреден датумот кога Надипоур ќе ја преземе функцијата.

Иран досега имаше жени на амбасадорски места во Малезија и Финска.

Од моментот кога Рохани го започна претседателскиот мандат во 2013 година, се повеќе жени во Иран добиваат можност за вршење на високи државни функции.

И покрај тоа, многу жени се жалат на нееднаквост, а во владата на Рохани исто така нема жени на министерски места.

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат