Иран ги тужи САД пред Хаг: Американските санкции уништуваат милиони животи

Санкциите создаваат „проблеми и страдања, вклучително и рекорден пад на иранската трговија, со речиси двојно зголемување на цените на храната и сериозни удари врз здравствениот систем, додаде Олумијазди.

Санкциите што американскиот претседател Доналд Трамп повторно им ги воведе на Иран претставуваат „катастрофален напор за задушување на иранската економија и уништување милиони животи”, соопшти денеска Техеран пред Меѓународниот суд на правдата (МСП).

Судот во Хаг неделава одржува рочишта за да утврди дали има надлежност за случајот што Иран му го предаде на МСП, тврдејќи дека санкциите на САД го нарушуваат договорот за пријателство меѓу двете земји.

Одлуката на судиите ќе биде објавена подоцна.

Претставникот на Техеран, Хамидреза Олумијазди, пред судот изјави дека повторното воведување санкции претставува јасно кршење на договорот за пријателство меѓу двете земји од 1955 година, а двете земји немаат дипломатски односи веќе 40 години.

Вашингтон, кој го поништи договорот, соопшти дека текстот нема никаква врска со спорот и дека Иран се повикал на него само за да ја утврди јурисдикцијата на МСП, највисокото судско тело на Обединетите нации.

Прочитајте и...  Судир меѓу автобус и комби: Прекинат сообраќајот на патот Радовиш-Штип

-Американските мерки и политики на максимален притисок не ја земаат предвид самата основа на меѓународното право, рече Олуумијазди.

Санкциите создаваат „проблеми и страдања, вклучително и рекорден пад на иранската трговија, со речиси двојно зголемување на цените на храната и сериозни удари врз здравствениот систем, додаде тој.

„На американската администрација сега единствено важно и е дали нејзините мерки ќе успеат да ја уништат иранската економија и милиони ирански животи”, продолжи Олуумијазди.

САД во понеделникот побараа од МСП да го отфрлат барањето на Иран за укинување на санкцијата, нарекувајќи го однесувањето на Техеран „сериозна закана” за светската безбедност. 

 

Прочитај повеќе

Пашинјан: Нема воено решение за конфликтот во Нагорно Карабах

Слободен печат

Белоруски информативен портал кој ги снимаше протестите доби забрана за работа

Слободен печат

СБ на ОН загрижен поради Нагорно Карабах, побара итен прекин на огнот

Слободен печат

Долниот дом на британскиот Парламент го одобри нацрт-законот за брегзит

Слободен печат

Гир: Земјава се движи во правилна насока, да се зголеми темпото во реформите за владеење на правото

Слободен печат

Димитров во Берлин на разговори за првата Меѓувладина конференција

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Последни подготовки пред стартот на онлајн учењето

Слободен печат

ЕУ бара од Турција да биде конструктивна во решавањето на спорот во источен Медитеранот

Слободен печат

Продолжува судењето за Тарегет-Тврдина со сведочење на новинари

Слободен печат

Одлуките на претседателот за вонредната состојба денеска пред пратениците

Слободен печат

Првата меѓувладина конференција се очекува до крајот на година, билатералната соработка во преден план

Слободен печат

Нови 112 заболени, Шахпаска порача: Има места во градинките

Слободен печат