Иран егзекутираше поранешен шпион на ЦИА

Поранешен вработен во иранското Министерство за одбрана, кој продавал информации на американската Централна разузнавачка агенција, е егзекутиран минатата недела, потврди иранското Обвинителство.

За време на последните неколку години од неговото работење во Министерството за одбрана, Реза Асгари соработувал со ЦИА и продавал информации за иранската ракетна програма.

Асгари се пензионирал пред четири години.

Портпаролот на иранското обвинителство рече дека меѓу оние кои чекаат извршување смртна казна е и Махмуд Мосави-Мајд, Иранец, обвинет дека работел како шпион за американската и израелската разузнавачка служба.

Иран минатата година објави дека уапсиле 17 шпиони за кои се тврди дека работеле за американската Централна разузнавачка агенција. 

Прочитајте и...  Лукаревска: Кривична одговорност за работодавците кои земаа државна помош, а не исплатија плати

Прочитај повеќе

Патниците што пристигнуваат во Сингапур ќе треба да носат уред за следење

Слободен печат

Евакуација на населението во источна Кина поради тајфунот Хагупит

Слободен печат

Кипар воведува задолжителен тест за туристите од Грција

Слободен печат

Од плажа во болница – Дали Градиште ќе биде новото жариште на Ковид-19? (ВИДЕО)

Слободен печат

Филипче: Обезбедени 61 единица конвалесцентна плазма за третман на пациенти со ковид-19, да даруваме и спасиме живот

Слободен печат

Бајден го честиташе Илинден на македонските Американци во САД

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Регистрирани 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот за еден ден

Слободен печат

Опозицијата во Венецуела нема да учествува на изборите

Слободен печат

Во повеќе црногорски градови одржани авто-литии

Слободен печат

Порака на претседателот Пендаровски по повод Европскиот ден за сеќавање на холокаустот врз Ромите и Синтите

Слободен печат

Бела куќа: Нема да се одложат претседателските избори во САД

Слободен печат

Израел собори ракета истрелана од Појасот Газа

Слободен печат