Иран: Договор со САД само ако се укинат санкциите

Иран, нуклеарна програма / Фото: EPA-EFE/IRAN ATOMIC ENERGY ORGANIZATION

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси вчера изјави дека постигнувањето договор со САД за нуклеарениот договор со светските сили е можно доколку се укинат санкциите против Техеран.

– Доколку страните се подготвени да ги укинат деспотските санкции, сосема е можно да се постигне некаков договор, рече тој за Иранската телевизија.

Еден ден претходно, иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Абдолахиан ја изрази подготвеноста на Техеран да почне директни разговори со Вашингтон за иранската нуклеарна програма.

Иран и светските сили (Британија, Германија, Кина, Русија и Франција) започнаа уште една рунда преговори во Виена за заживување на нуклеарниот договор од 2015 година. САД не се директно вклучени.

Видео на денот