Иран демантира дека се меша во изборите во САД

Владата на Иран денеска го повика швајцарскиот амбасадор за да изрази протест поради, како што наведе, неоснованите сомнежи на САД дека Техеран се обидел да се вмеша во претседателските избори.

– Цврсто ги отфрламе изјавите на американските претставници дека сакаме да се мешаме во нивните избори. Тоа се целосни бесмислици и лаги кои им ги пренесовме на амбасадорот на Швајцарија. Како што и претходно нагласивме за Иран нема никакв разлика кој ќе победи на изборите, изјави портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Саид Хазибзадех.

Швајцарија ги пренесува интересите на САД во Иран, бидејќи Вашингтон и Техеран неемаат официјални односи.

Американското Федерално истражно биро (ФБИ) соопшти дека Иран и Русија собраат податоци од американски гласачи за да влијаат на претстојните претседателски избори во САД. Според ФБИ Техеран е одговорен и за испраќање заканувачки електронски пораки до демократските гласачи.

Прочитајте и...  На тајна локација се одржува судењето на Србин и Холанѓанец за убиство на градоначалник

Извор:МИА

Поврзани вести

Повеќе од 1.300 луѓе биле погрешно информирани дека се позитивни на ковид-19

И.И.

Хрватски пратеник сподели фотографија од жени наредени пред Зара, била лажна, но не толку далеку од вистината

Слободен печат

ВИДЕО: Трамп одржа уште една новинарска лекција: Никогаш не зборувајте на претседателот на таков начин

И.И.

Вандализам во Охрид: Оштетен споменикот на жртвите од несреќата на бродот „Илинден”, МНР со осуда на инцидентот

Слободен печат

Тројца странски државјани уапсени на Косово во врска со убиство во Босна и Херцеговина

Илинка Иљоска

Заев под „вкрстен“ оган

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian