Иран: Четирипати зголемено производството на ураниум

Иран го зголеми четирипати збогатувањето ураниум, информира денеска официјален претставник на нуклеарната централа Натанз, недела дена откако Техеран официјално престана да се придржува на дел од обврските од нуклеарниот договор од 2015 година.

Според тој договор, на Техеран му се дозволува производството на ниско збогатен ураниум, со ограничување од 300 килограми и му е дозволено вишокот да го испраќа надвор од државата заради  складирање или продажба.

Техеран оваа недела најави дека ограничувањето веќе не вреди, бидејќи се откажал од некои обврски како одговор на едностраното повлекување на САД од тој договор.

Не познато колку иранската резерва на ураниум ја надминала границата од 300 килограми.

Според договорот, на таа блискоисточна држава и се дозволуваше збогатување на ниво од 3,67 отсто, што е далеку под 90 отсто потребни за производство на нуклеарно оружје.

Прочитајте и...  Чулев со ромските невладини организации: Говорот на омраза кон ромската заедница системски да се реши

Иран и пред договорот со светските сили достигна ниво од само 20 проценти.

Американско-иранските односи се на најниско ниво откако претседателот на САД, Доналд Трамп пред една година одлучи да се повлече од договорот потпишан во 2015 година за ограничување на иранската нуклеарна програма во замена за укинување на санкциите против Техеран, а од ноември 2018 година повторно воведе економски санкции кон Иран.

Прочитај повеќе

СЗО: Пораст на бројот на заразени по олеснување на мерките, пандемијата не е завршена

Слободен печат

Чулев: Големата бројка на лица кои се носители на вирусот е факт кој не смееме да го игнорирамe

Слободен печат

Затворени вратите на гробиштата кон Бутел и Ново Лисиче (ФОТО)

Горан Наумовски

Европол отвори центар за борба против финансискиот криминал

Слободен печат

Нови 177 позитивни случаи на Ковид-19 и двајца мртви во земјава во последните 24 часа

Слободен печат

Инфектологот Каламарас на Фејсбук: Со вашите теории на заговор убијте го целиот персонал, па со вашите теории на заговор ќе се лечите сами

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ахмети: Време е за прв албански премиер во земјава

Слободен печат

Повторно нов случај на коронавирус во Дебар

Слободен печат

Денеска ХТЛ МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 20.000 евра на Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје

ЈО даде наредба за истражна постапка за убиство во Гостивар

Слободен печат

Рекорден број на новозаразени во Индија: За еден ден речиси 10.000 лица позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Слободен печат