Иран: Американската понуда за помош е смешна

Иран денеска ја отфрли понудата на САД да помогне во борбата против коронавирусот како „смешна“, истакнувајќи дека токму поради американските санкции земјата не може да набави ниту лекови.

Американскиот државен секретар Мајк Помпео претходно изјави дека САД му понудиле помош на Иран и изрази сомневање во подготвеноста на Техеран да споделува информации.

– Изјавата за помош на Иран во борбата против коронавирусот од земја која со својот економски тероризам изврши голем притисок врз иранските граѓани, па дури ги затвори и патишта за купување лекови и медицинска опрема е смешна политичко-психолошка игра – рече портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи Абас Мусави.

Прочитајте и...  Силни критики од јавноста за Фон дер Лајен поради Унгарија

Прочитај повеќе

Српската влада ја забрани работата на сите објекти и дејности кои подразбираат физички контакт

Слободен печат

Дури 59% од заразените пријавиле еден ист симптом на коронавирусот без оглед на тежината на клиничката слика

Слободен печат

Најнови податоци од светот поврзани со коронавирусот до 17 часот

Слободен печат

Жена лажела на Фејсбук дека е позитивна на коронавирусот, ги повикувала сите кои биле во контакт со неа да се тестираат

Слободен печат

Во Прилеп вкупно 12 заболени од коронавирусот, се чека извештај за уште пет брисови

Слободен печат

САД нареди ситe крузери во американски води да останат на море

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Извршена втора дефинфекција на катните гаражи

Слободен печат

Османи- Вархеји: Дозволен пристап за земјава до Европскиот солидарен фонд

Слободен печат

Михаела од Скопје го победи коронавирусот: Се чувствувам како најсреќниот човек на светот! (ВИДЕО)

Слободен печат.

Во Велика Британија во последното деноноќие починаа 560 лица од коронавирусот

Слободен печат

Норвешка одобри за време на коронакризата црквите да се користат за погреби на атеисти

Слободен печат

САД се против реципроцитет: Амбасадата бара Косово да ги укине сите такси, да не создава нови бариери

Слободен печат