Ирак: Неисполнетите ветувања на премиерот предизвикаа хаос во Багдад (ФОТО+ВИДЕО)

Силите за безбедност треба да престанат да пукаат кон нас. На двете страни има Ирачани. Зошто ги убивате своите браќа? – прашува еден демонстрант во Багдад.

Двајца ирачки полицајци се убиени, а десетина демонстранти се повредени денес во Багдад и во други играчки градови, за време на нови судири со полицијата.

Во неколку градови на југот на Ирак стотина демонстранти палеа гуми и ги блокираа главните патишта, изразувајќи незадоволство поради тоа што премиер Адел Абдул Махди не ги исполнил ветувањата, меѓу кои беше и именувањето на нова влада која е прифатлива на Ирачаните.

На багдадскиот плоштад Тајаран за време на ноќта демонстрантите фрлаа молотови коктели и камења кон полицијата, која одговори со солзавец и димни бомби, пренесува „Ројтерс“.

– Силите за безбедност треба да престанат да пукаат кон нас. На двете страни има Ирачани. Зошто ги убивате своите браќа? – прашува еден демонстрант во Багдад.

Прочитајте и...  Пандемијата го одложи изборот на претседателски кандидат кај американските демократи

Во ирачкиот нафтен град Басри, двајца полицијајци за време на протестот се прегазени со автомобил, рекоа безбедносни извори, додавајќи ја можноста дека возачот случајно удрил во полицајите додека се обидувал да го избегне местото на судирот на силите за безбедност и протестантите.

Багдадската полиција соопшти дека нејзините сили повторно ги отвориле сите патишта кои ги затвориле „насилните собири“.

Соопштено е дека 14 полицајци се повредени во близина на плоштадот Тахрир, а некои од нив имаат рани по главите и скршени им се коските.

Сообраќајот беше успорен и на автопатот кој го поврзува Багдад со јужните градови, но немирите немаа влијание врз производството на нафтата, соопштија официјалните лица.

Повеќе од 450 луѓе се убиени во масовните протести кои го зафатија Ирак од 1 октомври, кога главно малдите демонстранти бараа преуредување на политичкиот систем кој го сметаат за корумпиран и кој според нив, држи поголем дел од Ирачаните во сиромаштво.

Прочитајте и...  Србија: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

Протестите се продолжени поради тоа што вниманието на јавноста повеќе не е насочено кон заканите од американско-иранскиот судир по убиството на еден од водечките ирански генерали Касем Сулејмани, во близина на Багдад.

Прочитај повеќе

Мицкоски: Во понеделник стига помош од уште една пријателска земја на Македонија

Слободен печат

За дваесет отсто зголемен бројот на смртни случаи во Канада

Слободен печат

Албанските затвореници излегуваат на тримесечна слобода поради коронавирусот

Слободен печат

Кипар со софтверски систем ќе ја открива причината за смртта кај позитивните лица на Ковид-19

Слободен печат

Мицкоски: Ние сме држава која има во резерва тестови за само еден ден

Слободен печат

Погледнете како изгледа пазарот во Падова среде пандемијата, ФОТОГРАФИИ од крајот на март

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заразените со коронавирусот сместени во карантинот на Белградскиот саем ќе штрајкуваат со глад

Слободен печат

Швајцарската Влада ги прошири овластувања за да ги принуди компаниите да произведуваат повеќе лекови

Слободен печат

Шпанците повеќе не купуваат тоалетна хартија: Сега панично се фрлија на овие производи, карантинот им ги смени навиките (ВИДЕО)

Слободен печат

Изминатото деноноќие починаа шест лица во Грција, нови 99 се заболени од коронавирусот

Слободен печат

Парични казни за угостители кои среде епидемија послужувале гости во нивните објекти

Слободен печат

Комерцијална банка со понуда за кредитните картички за правни лица, можност за грејс период од шест месеци

Слободен печат