Ирак: Најмалку 157 мртви од почетокот на протестите

Најмалку 157 лица, најголемиот дел демонстранти, загинаа од вторникот до денеска во антивладините протести во Ирак, соопштија ирачките власти.

Во 70 отсто од смртните случаи на демонстрантите, демонстрантите биле застрелани од огнено оружје.

Властите соопштија и дека повеќе команданти од службите за безбедност се разрешени во седум од 18 ирачки провинции.

Демонстрации се одржуваат во Багдад и други, претежно јужни градови. Демонстрантите најчесто се млади луѓе кои бараат отворање нови работни места, сузбивање на корупцијата и функционална јавна администрација

Прочитајте и...  Жерновски: Не очекувам Бугарија да не блокира за ЕУ

Прочитај повеќе

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат

Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инспектори спречени да направат контрола во угостителски објект, внатре бил претседател на политичка партија (ВИДЕО)

Слободен печат

Армијата ќе учествува на мировна операција во Либан

Слободен печат

Фрчкоска: Ја однеле Јанева во ДЗР без никаква најава, не и биле овозможени нејзините права

Слободен печат

Меланија се насмевна по барање на Трамп, повеќе не изгледа како киднапирана покрај него (ВИДЕО)

Слободен печат

Лукашенко ја распушти Владата на Белорусија

Слободен печат

Филипче: Рестрикцијата на движењето дополнително ќе помогне во идентификување на контактите

Слободен печат