Ипанема, eдна од најсекси плажите на светот

Ипанема е населба лоцирана во Јужната зона на градот Рио де Жанеиро (Бразил), помеѓу градовите Леблон и Арпоадор. Плажата кај Ипанема стана меѓународна позната со популарноста на џез-песната bossa nova „Девојчето од Ипанема“ (Garota de Ipanema), напишана од Антонио Карлос Joвобим и Виничиус де Мораес. Песната е компонирана во 1962 година, додека англиските стихови се преведени подоцна од Норман Гимбел.

Граничната област помеѓу Копакабана и Ипанема е позната со локалното име „Копанема“.

Двете планини кои се издигаат на западниот крај на плажата се наречени „Двајца браќа“ (Dois Irmãos). Самата плажа е поделена на декорирани сегменти. Насекаде се продава пиво, заедно со традиционалниот алкохол. Постојано посетителите играат фудбал, одбојка и „footvolley“ локално создаден спорт кој е комбинација на одбојка и фудбал.

Прочитајте и...  Џенифер Анистон разочарана, но и полна со оптимизам: Ние не одиме никаде, никогаш нема да се ослободите од „Пријателите“!

Но, плажата не е атрактивна само во лето. Во зима сурфањето во вода е атрактивно како за домашните, така и за посетителите. Квалитетот на водата варира од чиста светло-сина, до потемна зелена боја по обилните дождови.

Во 2008 година, Тravel Channel ја наведе Ипанема Бич во листата на најсекси плажи во светот.

 

Прочитај повеќе

Не можете да заспиете? Овој природен лек делува подобро од апчињата за спиење

Слободен печат

Џенифер Анистон разочарана, но и полна со оптимизам: Ние не одиме никаде, никогаш нема да се ослободите од „Пријателите“!

Слободен печат

Почина италијанската комичарка Франка Валери: Пред девет дена го прослави 100-от роденден

Слободен печат

Најголемиот холивудски заводник го скротила само една жена, нејзината смрт никогаш не ја преболел

Слободен печат

Ова лето јадете плодови со сина или со црвена боја

Слободен печат

Витни Хјустон почина пред 8 години, а нејзината смрт сè уште е мистерија: Песните сами ќе ви објаснат и ќе сфатите каде сум

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во колку часот сте родени? Часот на раѓање ќе ви открие каква личност сте или каква е личноста која ви се допаѓа

Слободен печат

Тања Савиќ очајна откако маж ѝ ги однесе децата во Австралија без нејзино знаење: Пет дена не сум ги слушнала синовите

Слободен печат

Најубавите мисли од Моника Белучи: Не треба да ги мразите луѓето кои ви завидуваат, тие признаваат дека сте подобри

Слободен печат

Дива свиња на нудист му го украла лаптопот, па гол ја бркал по излетничкото место (ФОТО)

Слободен печат

Андрија Милошевиќ не е само шегаџија: Ја покажа и својата романтична страна

Слободен печат

Коронавирус: Зошто луѓето веќе не се толку загрижени за смртните случаи и за бројот на заболени?

Слободен Печат