ИНТЕРВЈУ со Шпанскиот амбасадор Серо: Можно е Шпанија да го ратификува НАТО протоколот до Самитот во Лондон

Северна Македонија е де факто членка на НАТО, но дали Шпанија ќе го ратификува Протоколот за членство пред Лондон, жал ми е, но не можам ниту да потврдам, ниту да одречам. Можно е – вели во интервју за МИА, амбасадорот на Кралството Шпанија во земјава, Емилио Лоренцо Сера.

-Пред сѐ, дозволете ми да ви честитам, за извонредниот успех што за само девет месеци ве ратификуваа 22 од 29 членки на НАТО. Тврдам дека ова е извонреден успех.Преостануваат само формалности. Но, со оглед на претходните искуства на членките во процесот на ратификација, обично се потребни една и пол до две години, или 18-24 месеци. А до самитот во Лондон ќе бидат изминати само десет месеци откако го потпишавте Протоколот. Значи сте постигнале крајно добар резултат. Факт е дека ќе ја прославите 70-годишнината од основањето на НАТО во Лондон со сите нас. Како гостин, вашиот претставник — било претседателот, било премиерот — ќе седи покрај генералниот секретар. Ако сте полноправен член, на некој начин, ќе бидете изгубени меѓу останатите 29 членки. А дали Шпанија ќе го ратификува Протоколот за членство пред Лондон, жал ми е, но не можам ниту да потврдам ниту да одречам. Можно е, вели амбасадорот Сера.

Прочитајте и...  Нови 16 заболени од коронавирус, три лица починаа, 14 се излечени

Прочитај повеќе

Цукерберг го „претрка“ Бафет: Додека акциите на „Фејсбук“ скокаа, „Беркшир Хатавеј“ изгуби 50 милијарди долари

Слободен печат

Дука: Нема новозаразени, но нема ниту сомнителни случаи со Ковид-19 во Дебар

Слободен печат

Владата ќе одржи седница, се очекуваат одлуки за мерките за Ковид-19

Слободен печат

Мицотакис: На 15 јуни ги отвораме копнените граници

Слободен печат

ДКСК: Да не се промовираат мерки чие спроведување е во тек и со кои јавноста е веќе запознаена

Слободен печат

ЕУ и Јапонија го потврдија стратешко партнерство за економско закрепнување

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Њујоршката берза ги отвара вратите по два месеци: Тргувањето сега ќе биде значително променето

Aleksandar Petreski

Грипот прво навали, па чудно го снема кога почна пандемијата

Мирослава Бурнс

Одложувањето на вакцинацијата носи ризик за детето и од други болести

Мими Шушлеска Петкова

Чантата „Луј Витон” (не) била вратена кај Јордан Камчев

Слободен печат

Тепиќ: Го пријавив во Интерпол „исчезнувањето” на српскиот Републички јавен обвинител Загорка Доловац

Слободен печат

МЗ: Вработената во геронтолошкиот завод во Скопје е негативна на Ковид-19

Слободен печат