Интернет гигантите Фејсбук и Гугл под истрага од ЕК за личните податоци

Европската комисија започна да проверува како Фејсбук и Гугл  ги употребиваат лични податоци на граѓаните на ЕУ, кои се нивни корисници.

Портпаролот на Еврокомисијата соопшти дека прашалници биле испратени до двата интернет гиганти.

-Проверката се однесува на тоа како се собираат податоците на граѓаните, како се чуваат, како се користат и кој дел се користи за генерирање приходи од рекламирање”, велат од ЕК.

Испраќањето на прашалник може да биде првиот чекор во целокупната истрага на ЕК.

Прочитајте и...  По грешка пуштени 23 патници од крузерот во Јапонија

Прочитај повеќе

СДСМ: По 30 години, лани за прв пат во државата почнаа да се градат целосно нови мостови

Слободен печат

По грешка пуштени 23 патници од крузерот во Јапонија

Слободен печат

Штетно е кога двајца „чауши” во еден ресор одат контра, им порачуваат земјоделците на Трипуновски и Димковски

МИА

Само 30 отсто од Бугарите си ги мијат забите

Слободен печат

Најмалку седуммина загинати во земјотресот од 5,7 по Рихтер на турско-иранската граница

Слободен печат

Кинескиот гигант има најмногу 5G договори во Европа

Слободен печат

Остави Коментар

20 − шест =

Прочитај повеќе

Јужна Кореја прогласи највисок степен на опасност од Ковид-19

Слободен печат

Милошоски најавува нова „бомба“ за Заев

Слободен печат

Напаѓачи пукаа во наргиле-бар во Штутгарт

Слободен печат

Сандерс победи на изборите за претседателски кандидат во Невада

Слободен печат

Италија: 11 села се изолирани поради коронавирусот

Слободен печат

Чолош: Крајно време е да се донесе одлуката за почеток на пристапните преговори со Северна Македонија

МИА