Интер, Рома и Фиорентина за италијанска трагедија во Европа

фото: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Сезоната 2022/2023 нема да остане во добро сеќавање за италијанскиот фудбал кој имаше три претставници во финалните натпревари оваа сезона во сите европски клупски натпреварувања.

Ниту еден евро-трофеј не заврши Апенините, иако беше блиску до тоа, многу блиску во сите финалиња на кои играа клубовите од Серија А.

Најпрвин во финалето на Конференциската лига екипата на Фиорентина загуби со резултат 2:1 од англискиот Вест хем.

Потоа, Рома предводена од тренерот Жозе Мурињо во финалето на Лига Европа загуби на пенали од Севиља со 4:1, по регуларните 90 минути и продолженијата беше 1:1.

И во Лигата на шампионите Интер не успеа да се закити со четвртата титула откако во Истанбул со 1:0 беше совладан од Манчестер сити.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот