Интер го покори Бергамо за второ место во Серија А, Јувентус се избламира (ВИДЕО)

Во дербито на последното коло, Интер во директен дуел за второто место ја совлада Аталанта со 0:2.

Фудбалерите на Антонио Конте работата ја завршија уште во првото полувреме, Дамброзио постигна гол во првата минута од натпреварот и тоа на асистенција на Ешли Јанг. Токму Англичанецот во 20. миниута го постави конечниот резултат. Во второто полувреме Алексис Санчез даде гол но судијата го поништи поради офсајд.


Шампионот Јувентус ја заврши сезоната така како што ја одигра, со променливи игри, посебно откако ја обезбеди деветтата титула по ред.

Тренеротна „Старата дама“, Маурицио Сари одлучи да одмори добар дел од клучните играчи за да ги сочува од повреди пред натпреварот со Олимпик Лион во реваншот од осминафиналето од ЛШ и тоа му се врати со убедлив пораз во последното коло.

Прочитајте и...  Ќерката на Мурињо е вистинска убавица, ги покажа атрибутите на одморот во Португалија


Рома со 1:3 славеше среде Торино иако Јувентус преку Игуаин во петтата поведе со 1:0. Одговорот на Рома дојде експресно во првото полувреме, прво Калиниќ во 23. минута израмни, а со самиот финиш од првиот дел Пероти го реализира пеналот. „Римската волчица“ победата ја завери преку Пероти во 52. минута.

Во второто дерби, Наполи со 3:1 го совлада Лацио, а македонскиот репрезентативец Елиф Елмас влезе во игра во самиот финиш на натпреварот.


Резултати:
Бреша – Сампдорија 1:1
Милан – Калјари 3:0
Аталанта – Интер 0:2
Јувентус – Рома 1:3
Наполи Лацио 3:1

Прочитај повеќе

Интер и Јунајтед нови четвртфиналисти во Лига Европа (ВИДЕО)

Слободен печат

Тошевски потпиша за албанскиот шампион Тирана

Слободен печат

Манасков најдобар стрелец во контролниот меч за Веспрем

Слободен печат

ЛШ: Реал без Бејл против Манчестер сити! (ФОТО)

Слободен печат

Лига Европа: Копенхаген без проблеми, елиминиран Волфсбург! (ВИДЕО)

Слободен печат

РК Тинекс Пролет: Скопје, Маврово, па атак на место во плејофот!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Подготвени за фудбал: Играчите на Македонија ЃП негативни на Ковид-19!

Слободен печат

Арда Туран се врати во клубот каде што ја почна кариерата (ВИДЕО)

Слободен печат

Тимот на најголемите промашувања во Премиер лигата (ФОТО)

Слободен печат

Македонец на врвот на Европа: Тричковски пред Левандовски, Халанд, Имобиле..!

Слободен печат

Тенисерка го прекрши протоколот на турнирот во Палермо (ВИДЕО)

Слободен печат

Младите „штркови“ почнаа со подготовки за новата сезона

Слободен печат